Lekcje ciszy sposobem naturalnego wyciszenia się dziecka

Żyjemy w świecie rozwijającym się w bardzo szybkim tempie. Rozwój przemysłu daje nam wiele korzyści, ale także wpływa niestety niekorzystnie na nasze zdrowie. W amerykańskim Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (US Centers for Disease Control and Prevention) przeprowadzono badania wśród populacji dzieci w wieku od 6 do 19 lat, na postawie których stwierdzono, że co ósme dziecko cierpi na wywołane hałasem uszkodzenie słuchu, które w skrajnych przypadkach oznacza całkowitą utratę słuchu. Według badań przeprowadzonych przez warszawski Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Polsce co szóste dziecko ma problemy ze słuchem. Powodów tego zjawiska może być wiele: nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, przerośnięty migdałek gardłowy czy zapalenie błony śluzowej nosa czy zatok. Jednakże ostatnio sami dość często wpływamy na powstawanie  zaburzeń słuchowych poprzez głośne słuchanie muzyki z odtwarzacza CD lub walkmana, gry komputerowe, zabawy z hałaśliwymi zabawkami. Otoczenie dziecka, gdzie panuje hałas wpływa bardzo niekorzystnie nie tylko na rozwój zdrowotny dziecka, ale także spowalnia jego rozwój językowy i poznawczy. Eksperymenty badawcze udowodniły, że lepiej uczą się dzieci, których otoczenie jest ciche.
    W naszym przedszkolu prowadzimy „lekcje ciszy”, wartościowy element montessoriąńskiej pedagogiki. Ćwiczenia ciszy pomagają dziecku odnaleźć spokój. Kontrola ruchu, ruch medytacyjny i twórcza ekspresja ruchowa, powiązane wzajemnie z uspokojeniem są najlepszym sposobem do powstawania refleksji i możliwością uwewnętrzniania się. Lekcje i ćwiczenia ciszy mają duże znaczenie w wychowawczym rozwoju dziecka. Dzieci stają się spokojniejsze, zachowują się ciszej, łatwiej im się uczyć. Lekcja ciszy ułatwia nie tylko lepsze skupienie, bardziej efektywną pracę, ale pozwala dziecku na odkrycie swojego wnętrza. Służą temu między innymi krótkie ćwiczenia, oparte na wykonywaniu różnorodnych czynności bez wypowiadania słów. W trakcie lekcji ciszy dzieci uczą się coraz dłuższego skupiania uwagi na przedmiocie lub wykonywanej czynności, uważnego słuchania, patrzenia, koordynacji ruchu i samodyscypliny. Atmosfera ciszy przedłuża się także na dalszą pracę dziecka. Dzieci kochają ciszę, gdyż pomaga im uporządkować własne emocje, sprzyja wytrwałej, twórczej pracy i wyzwala empatyczne uczucia wobec siebie i innych ludzi.
    Jeżeli Państwa dziecko ma problemy ze skupieniem uwagi to zapraszamy go na sobotnie zajęcia.     


Newsletter Zapisz się!

Nasze motto:

"Jeśli naprawdę chcemy dokonać pozytywnych zmian w naszym życiu i rozszerzyć światło cywilizacji na szersze forum, to musimy się zwrócić do dziecka"
Maria Montessori