Jaki prezent najlepszy dla dziecka?

Nadchodzą najpiękniejsze święta w roku, święta magiczne. Wizycie Św. Mikołaja, a potem Gwiazdki podczas Święta Bożego Narodzenia towarzyszy niezapomniany klimat.

Ileż  to razy szukamy unikatowych zabawek, które przyniosą szczęście naszym dzieciom?

Nie jest to takie łatwe, w końcu wyczerpani poszukiwaniami kupujemy kolejną lalkę czy samochód. Potem, gdy przeglądamy zbiory zabawek naszych dzieci widzimy lalki, misie, samochody etc. Przypominam sobie, że też tak było w przypadku moich dzieci. Gdy dzieci rosły zastanawiałam się, gdzie to pochować.
Oczywiście wspaniałym pomysłem, który i ja stosowałam było kupno książek, jednakże dzieci oprócz książek zawsze wyszukiwały w paczkach zabawek.

Jako zwolennik i pasjonata metody Marii Montessori w tym artykule chciałam zachęcić rodziców
do kupowania zamiast zabawek pomocy rozwojowych. Jest ich w sklepach coraz więcej. Są to pomoce, które służą do konstruowania, manipulowania, przewlekania, nakłuwania, przybijania, zapinania
i przykręcania. Rozwijają zmysły, emocje, spostrzeganie, koncentrację uwagi, percepcję, mówienie, pisanie, czytanie, zdolności matematyczne. Pomoce rozwojowe to między innymi pomoce Montessori, wszelkiego rodzaju układanki, klocki konstrukcyjne, klocki LEGO, mozaiki, labirynty manipulacyjne, puzzle, ćwiczenia grafomotoryczne, kaligraficzne. Podczas wyboru właściwych należy dobrać je do zainteresowań  
i  aktualnego poziomu intelektualnego dziecka, zwrócić uwagę na ich estetykę, sposób wykonania oraz zastosowanie. Takie pomoce można podarować dziecku już od najmłodszych lat.

Pomoce rozwojowe:
•    dostarczają odpowiednie bodźce sensoryczne, oddziałując na zmysły (wzrok, słuch, dotyk, węch) dzieci,
•    ułatwiają bezpośrednie i pośrednie poznawanie rzeczywistości,
•    są narzędziem rozwijania zdolności poznawczych oraz uczuć i woli dzieci i młodzieży,
•    stanowią istotne źródło zdobywanych przez dzieci wiadomości i umiejętności,
•    ułatwiają utrwalenie poznanych wcześniej pojęć, doświadczeń, pomagając w weryfikacji hipotez,
•    dostarczają samooceny w sprawdzaniu stopnia opanowania wiedzy, umiejętności,
•    dostarczają wiele pozytywnych odczuć, między innymi radość i satysfakcję podczas nauki, poznawania nowych wiadomości i umiejętności,
•    pobudzają motywację do podejmowania nowych i bardziej skomplikowanych działań.

Jest coraz więcej sklepów internetowych, oferujących tego rodzaju pomoce. Kupowałam pomoce
w różnych sklepach. Moim zdaniem najlepszą okazała się firma educarium sp. z o.o. (www.sklep.educarium.pl), którą prezentuje Anna Lewandowska-Muller, współwłaścicielka educarium. Jest to ogromna pasjonatka aktywnych metod nauczania dzieci. Chociaż nie jest nauczycielem, to nie jeden pedagog mógłby się od niej wiele nauczyć, a także zarazić pasją przekazywania wiedzy dzieciom w sposób dla nich najprzyjemniejszy i najefektywniejszy, bo poprzez pracę z pomocami rozwojowymi. Aby moje przedszkolaki i żłobkowicze osiągali sukcesy intelektualne, systematycznie wyposażam swoją placówkę w te pomoce.

                                                    
                                                                                       mgr Małgorzata Kalemba

Newsletter Zapisz się!

Nasze motto:

"Jeśli naprawdę chcemy dokonać pozytywnych zmian w naszym życiu i rozszerzyć światło cywilizacji na szersze forum, to musimy się zwrócić do dziecka"
Maria Montessori