Święto Chleba

Nasza podróż rozpoczęła się od powtórzenia zasad bezpiecznego podróżowania i zachowania na świeżym powietrzu. Dzieci podróżowały busem pamiętając o zapięciu pasów, aby podróż była bezpieczna.

Kiedy dojechaliśmy na miejsce czekali na nas już pan Eugeniusz i pani Danuta oraz jeden z naszych przedszkolaków Eugeniusz.

Pani Danuta wyrabiała już ciasto do wypieku chleba. Mogliśmy obserwować, jak ciężką pracą jest wyrabianie takiego ciasta. Dzieci mogły dotknąć jak mięciutkie jest ciasto i powąchać jak pachnie.

W tym czasie pan Eugeniusz rozpalał ogień w kamiennym piecu i dzieci mogły mu pomóc w zbieraniu drewna i przywożeniu, aby ogień nie wygasł.

Kiedy ciasto było już gotowe każdy uczestnik wycieczki mógł na podstawie wskazówek pani Danuty uformować swój chlebek i ozdobić go ziarnami: słonecznika, dyni, maku.

Podczas kiedy nasze chlebki piekły się w piecu, dzieci korzystały z placu zabaw, oraz razem z panem Eugeniuszem wybraliśmy się na pieszą wycieczkę nad Wartę. Zbieraliśmy grzyby i rozpoznawaliśmy nazwy drzew po kształcie liści. Podczas tej wycieczki powtórzyliśmy zdobyte już podczas zajęć wiadomości  i mogliśmy zobaczyć żywe okazy.

Kiedy wróciliśmy z pieszej wycieczki  nasze chlebki były już upieczone i można je było wyciągnąć z pieca. Dzieci pomagały panu Eugeniuszowi wyciągać chleb i układać na białych obrusach.

Pachniało przepięknie. Mogliśmy już na miejscu spróbować upieczonego chleba. Pani Danuta zrobiła do chleba pyszne masełko.

Zabraliśmy nasze chleby do przedszkola i potem każde dziecko zabrało jeden do domu, aby podzielić się nim z rodzicami.

Podróż była ciekawym doświadczeniem i dała dzieciom wiele radości. 

« powrótDodano: 04 Październik, 2012

Newsletter Zapisz się!

Nasze motto:

"Jeśli naprawdę chcemy dokonać pozytywnych zmian w naszym życiu i rozszerzyć światło cywilizacji na szersze forum, to musimy się zwrócić do dziecka"
Maria Montessori